Wpisy z Luty 2013

Wormsy w akcji

Wormsy w akcji Kto nie zna słynnego cyklu o robalach, którym w głowach tylko rakiety, pociski dalekiego zasięgu oraz inne równie przyjemne zabawki? Każdy, kto miał do czynienia z komputerowymi grami posmakował chociaż raz, jak to jest uderzyć z bazooki między oczy każdego robaka. To wspaniałe uczucie! Worms jest grą turową, każdy czeka na swoją kolej i patrzy, jak przeciwnik robi z jego drużyny sałatkę. Potem może się odegrać. Bardzo lubianą cechą w tej gry są nietypowe bronie, jakimi może się posługiwać każdy gracz. Oprócz typowego wojskowego uzbrojenia i wsparcia z powietrza napalmem lub nalotem samolotowym można też spróbować swoich sił w sterowaniu wybuchającą owcą, gołebiem czy – uwaga! – starszą panią. Bronie są pokręcona tak jak i sam pomysł gry, choć ten okazał się po latach strzałem w dziesiątkę, ponieważ sprzedaje się do tej pory (i jest ściągany z internetu, oczywiście). Jako minus można wyznaczyć ciągle te same zasady, które nie zmieniają się od lat. Ale być może to jest właśnie siłą Wormsów.

Opłacalność produkcji gier komputerowych

Opłacalność produkcji gier komputerowych Na to pytanie jako tako jedno znaczącej odpowiedzi nie ma. Nad tym można by pisać i pisać i tak pewnie nie doszlibyśmy do dobrego rozwiązania, bo na temat tego, czy dobrze jest robić gry komputerowe i czy właściwie w nie inwestować możemy dyskutować… Dlaczego pojawiają się pytania, z których wynika po części, że są jakieś wątpliwości na robienie gier na platformy konsolowe (PS2, Xbox 360, PS3, PSP, XBOX, Wii), a nie na PC? W ogóle dlaczego powstaje większość gier na konsole, a nie na PC? – oto są pytania. Piractwo na rynku komputerowym jest bardzo duże i to jest główny powód małego inwestowania w gry komputerowe. Ale…niektóre firmy, te większe inwestują w gry komputerowe na platformy PC. Takim przykładem jest chociażby firma Rockstar Games, która to aktualnie tworzy GTA IV, a na swoim koncie ma już GTA San Andreas i wszystkie inne części serii GTA, która jest długa. Jednak EA Games inwestuje i w rynek PC jak i w rynek konsol, tak samo zresztą jak Rockstar, tyle, że EA ogranicza swoje fundusze i nie robimy wszystkich tytułów na PC – więc może to jest minus?

Biznes gry – jak nauczyć się czegoś od gier?

Biznes gry - jak nauczyć się czegoś od gier? Jest wiele gier, które są przeznaczone dla dzieci. Zwykle są to jakieś gry napisane w technologii flash i nie zawierające zbyt wielu animacji. Powiedzmy sobie – że są to proste gry, które mają charakter edukacyjny, w takich grach nie ma żadnej grafiki, kilka obrazków, tekst informacyjny i pole do odpowiedzi – A,B,C czy też D. Takie gry nie kosztują również wiele, bo są dla dzieci. Jest to bardziej forma zabawy niż rozrywki czy też samej gry. Natomiast gry 3D również mogą być i edukacyjne jak i przeznaczone dla starszych odbiorców, bo wtedy można powiedzieć o realności gier. O dobrej realności gier. Z czasem właśnie te gry stały się „prawdziwe” i ludzie, wszystko okazuje się teraz żywe, każda animacja, ale…czas temu jeszcze tego nie było, były tylko zwykłe gry, które nie miały wielu fajnych elementów graficznych jak również inteligencja naszych przeciwników nie była na zbyt wysokim poziomie. Nowy wymiar gier jest czymś lepszym, bo siedzimy przy tym kilka dni i nie możemy się nudzić. Oby tego było więcej.

Popularne rekwizyty

Choć gry fabularne nie wymagają do rozgrywki żadnej planszy i gra toczy się przede wszystkim w wyobraźni graczy i mistrza gry, wielu z nich przygotowuje przed sesją specjalne rekwizyty. Mogą to być na przykład stroje w konwencji gry, ułatwiające wcielanie się w swojego bohatera. Z kolei mistrz gry z reguły dba o atmosferę sesji, przygotowując na przykład specjalny podkład dźwiękowy, który często stanowi ścieżka dźwiękowa z filmu w odpowiedniej konwencji. Popularna jest na przykład muzyka z filmów takich jak Piraci z Karaibów, Braterstwo Wilków lub Obcy. Istnieje również cała gama rekwizytów, które odzwierciedlają znajdywane przez graczy przedmioty. Mogą to być stylizowane na stare i nawet specjalnie „postarzane” mapy lub dokumenty, ale też najróżniejsze rzeczy, które można kupić w sklepach z dziwnymi, egzotycznymi przedmioty, albo które stanowią pamiątki z zagranicznych wycieczek. Wiele gier fabularnych korzysta również ze specjalnych kości, które mogą mieć nie tylko sześć oczek, ale na przykład cztery, dziesięć lub nawet sto.

  • Wpisy

  • Wkrótce światło dzienne ujrzy Grand Theft Auto IV - ciekaw jestem jak wyjdzie ten tytuł, ponoć grafika w tej grze ma być powalająca, ale ostatecznie na ten temat wypowiem się dopiero wtedy, kiedy będę miał okazję zagrać właśnie w tą grę i ciekawe cóż to takiego będzie. Ostatnio właśnie przesunięto premierę gry na 2 grudnia 2008 rok, ciekawe co to takiego będzie, czy szykuje się poważna rewolucja i należy się bać? Czas pokaże, tymczasem wszyscy oczekujemy na nowy wymiar rozrywki.