Wpisy z Marzec 2013

Rola mistrza gry

Na czym zaś dokładnie polega rola mistrza gry? Wstępnie wyjaśniliśmy już sobie, że odpowiada on za cały świat przedstawiony. To on zatem decyduje, czy danego dnia pada deszcz, czy na drodze wędrujących przez las bohaterów nie stanie nagle wielki troll, albo nie napotkają oni ściganej przez wilki pięknej niewiasty. Najczęściej przed rozgrywką przygotowuje on scenariusz, czyli ogólny zarys fabularny planowanych na daną sesję, czyli pojedyncze, kilkugodzinne spotkanie z graczami. Oczywiście gracze nie mają wcale obowiązku trzymać się jego planu, co więcej wcale nie znają jego treści, dlatego podczas rozgrywki to właśnie mistrz gry musi najwięcej improwizować. Przez cały czas opowiada on graczom o sytuacji wokół nich oraz o efektach ich decyzji. Jeśli zatem gracz stwierdzi, że zakrada się w korytarzu, aby podsłuchać czyjąś rozmowę, mistrz gry może zdecydować, aby przedstawić mu treść tej rozmowy, bądź poinformować w pewnym momencie, że jego podstęp został zauważony. Mistrz gry rozstrzyga też wszystkie kwestie sporne między graczami – oczywiście nie decyduje, który z nich ma ciekawszy pomysł, jednak jeśli ich działania są ze sobą sprzeczne, to on informuje ich, kto miał więcej szczęścia.

Karta postaci

Przygody, jakie odbywają się podczas grania w gry fabularne, wielokrotnie powodują, że gracze muszą ratować swoich bohaterów z różnego rodzaju opresji. Nic dziwnego zatem, że gracze bardzo często przywiązują się do swoich postaci. Proces ten zaczyna się już w trakcie powstawania samego bohatera. Nazywamy go tworzeniem karty postaci. Zawiera ona liczne rubryki, w których wpisywane są wartości punktowe poszczególnych cech, posiadane przez bohatera umiejętności, szczegóły jego historii, takie jak wyznanie, rodzina czy posiadane włości, a także wpisywany jest ekwipunek oraz broń. Ponieważ tak jak w prawdziwym życiu, przeżywanie kolejnych przygód powoduje zdobywanie nowych doświadczeń, również w grach fabularnych przewidziano możliwość rozwoju postaci, co dodatkowo wpływa na przywiązywanie się graczy do swoich bohaterów. Mogą oni decydować o tym, jakie cechy swoich postaci chcieliby rozwijać, oczywiście o ile mistrz gry zdecyduje, że mieli oni do tego możliwość. Na przykład bohater, który całą sesję spędził na machaniu mieczem, raczej nie był w tym czasie w stanie podnieść swoich umiejętności tanecznych.

Seria Half-Life

Seria Half-Life Ta seria jest już przez wielu żywą legenda. Half-Life jest FPS w klimatach science-fiction i to ciężkiego science-fiction, potrafi nas również nieraz postraszyć i to w znaczny sposób. Bohaterem tej serii jest Gordon Frejman, naukowiec niemowa, ponieważ przez cala grę z nikim nie rozmawia, jednak naukowiec bardzo sprawny i inteligentny, który potrafi sobie poradzić zarówno z kombinatem i armiami wroga ludzkiego jak i obcymi, nawet łomem, ale oczywiście służą mu pomocą także kilkanaście rodzajów broni, które owy człowiek posiada. Frejman to jednak nie jedyna zagadka tej gry. Druga wyrazista postacią w tej grze jest Gman, postać w garniturze z teczką, postac bardzo zagadkowa i bardzo ważna dla tej wspaniałej produkcji. Half-life to również genialny tryb multi, jest nawet osobna gra na silniku source traktująca tylko o trybie multi- mowa tutaj o Counter Striku , czyli genialnej grze online, która ma również jak i tryb single cała rzesze fanów na całym świecie. Ta gra jest wielka, zreszta przekonajcie się sami!

Cykl Harry Potter

Cykl Harry Potter Książka jaka była, każdy nastoletni – a nawet i starsi – potteromaniacy wiedzą. Pdobnie z filmem. Teraz przyszła pora gry, które są niejako pewnym ogonem filmów, które doczepione do ich tyłka, wychodzą zaraz po premierze każdego odcinka. Jak wygląda gra przez pryzmat książek i wtórujących im filmów. Podobnie. Co to znaczy? Otóż znaczy to tyle, iż gra jest zwyczajną, trójwymiarową wycinką fragmentów filmu i poddana z interaktywną funkcją. Wykonujemy misje oraz uczestniczymy w zawodach czarodziejskiej odmiany piłki nożnej. Co ciekawe, sterować możemy nie tylko samym osławionym ze wszechmiar Harrym Potterem, ale też i pobocznymi postaciami, tymi dobrymi oraz tymi złymi. Gra jest zwyczajną przygodówką, która ogranicza się do opcji: idź, skacz, skacz, uderz, idź, skacz i tak dalej. Nic w niej wymagającego nie znajdzie nikt. Zresztą, nie ma co ukrywać, stworzona została ona tylko i wyłącznie, by wyciągnąć od fanów więcej kasy. Film i książka to bowiem za mało.

  • Wpisy

  • Wkrótce światło dzienne ujrzy Grand Theft Auto IV - ciekaw jestem jak wyjdzie ten tytuł, ponoć grafika w tej grze ma być powalająca, ale ostatecznie na ten temat wypowiem się dopiero wtedy, kiedy będę miał okazję zagrać właśnie w tą grę i ciekawe cóż to takiego będzie. Ostatnio właśnie przesunięto premierę gry na 2 grudnia 2008 rok, ciekawe co to takiego będzie, czy szykuje się poważna rewolucja i należy się bać? Czas pokaże, tymczasem wszyscy oczekujemy na nowy wymiar rozrywki.