Wpisy z kategorii Grywalność

Rola mistrza gry

Na czym zaś dokładnie polega rola mistrza gry? Wstępnie wyjaśniliśmy już sobie, że odpowiada on za cały świat przedstawiony. To on zatem decyduje, czy danego dnia pada deszcz, czy na drodze wędrujących przez las bohaterów nie stanie nagle wielki troll, albo nie napotkają oni ściganej przez wilki pięknej niewiasty. Najczęściej przed rozgrywką przygotowuje on scenariusz, czyli ogólny zarys fabularny planowanych na daną sesję, czyli pojedyncze, kilkugodzinne spotkanie z graczami. Oczywiście gracze nie mają wcale obowiązku trzymać się jego planu, co więcej wcale nie znają jego treści, dlatego podczas rozgrywki to właśnie mistrz gry musi najwięcej improwizować. Przez cały czas opowiada on graczom o sytuacji wokół nich oraz o efektach ich decyzji. Jeśli zatem gracz stwierdzi, że zakrada się w korytarzu, aby podsłuchać czyjąś rozmowę, mistrz gry może zdecydować, aby przedstawić mu treść tej rozmowy, bądź poinformować w pewnym momencie, że jego podstęp został zauważony. Mistrz gry rozstrzyga też wszystkie kwestie sporne między graczami – oczywiście nie decyduje, który z nich ma ciekawszy pomysł, jednak jeśli ich działania są ze sobą sprzeczne, to on informuje ich, kto miał więcej szczęścia.

Gry fabularne a kobiety

Obserwując środowisko gier fabularnych, nietrudno zauważyć, że dominują w nim mężczyźni. Skąd się to bierze? Czy gry fabularne to typowo męska zabawa? Jak można grać bez kobiet, skoro połowa zamieszkujących dany świat osób to właśnie kobiety? Te i inne pytania często nasuwają się osobom, starającym się zrozumieć ideę gier fabularnych. Sami gracze mają na nie kilka różnych odpowiedzi. Najczęstszą z nich jest, że owszem – bardzo by chcieli, aby w gry fabularne grało więcej dziewczyn, ale nie są one najczęściej zbyt chętne do wzięcia w nich udziału. Twórcy gier fabularnych oraz sami gracze i mistrzowie gry starają się zachęcać je do tego, rezygnując często na przykład z tradycyjnego systemu patriarchalnego, jaki głęboko zakorzeniony jest w naszej wizji średniowiecza, które stanowi inspirację dla wielu najpopularniejszych systemów gier fabularnych. Kobiety mogą zatem stawać się łuczniczkami, wojowniczkami, czarodziejkami lub spełniać inne, bardzo ważne funkcje w drużynie, dzięki czemu nie muszą się bać roli sprowadzającej się do plątania się po wieży i czekania przez całą sesję na księcia z bajki, który w końcu ją uratuje.

Biznes gry – jak nauczyć się czegoś od gier?

Biznes gry - jak nauczyć się czegoś od gier? Jest wiele gier, które są przeznaczone dla dzieci. Zwykle są to jakieś gry napisane w technologii flash i nie zawierające zbyt wielu animacji. Powiedzmy sobie – że są to proste gry, które mają charakter edukacyjny, w takich grach nie ma żadnej grafiki, kilka obrazków, tekst informacyjny i pole do odpowiedzi – A,B,C czy też D. Takie gry nie kosztują również wiele, bo są dla dzieci. Jest to bardziej forma zabawy niż rozrywki czy też samej gry. Natomiast gry 3D również mogą być i edukacyjne jak i przeznaczone dla starszych odbiorców, bo wtedy można powiedzieć o realności gier. O dobrej realności gier. Z czasem właśnie te gry stały się „prawdziwe” i ludzie, wszystko okazuje się teraz żywe, każda animacja, ale…czas temu jeszcze tego nie było, były tylko zwykłe gry, które nie miały wielu fajnych elementów graficznych jak również inteligencja naszych przeciwników nie była na zbyt wysokim poziomie. Nowy wymiar gier jest czymś lepszym, bo siedzimy przy tym kilka dni i nie możemy się nudzić. Oby tego było więcej.

Nowe gry – czym się różnią?

Nowe gry - czym się różnią? Każda epoka gier jest jakaś inna. Kiedyś było to nic jak tylko – kieruj postacią i strzelaj. Jednak z czasem, który minął, sprzęt który powstawał z roku na rok pozwalał na coraz więcej, w tym calu właśnie tworzono nowe gry z ulepszoną grafiką, a co za tym idzie z wieloma innymi animacjami i pozostałymi ulepszeniami – takimi jak animacja postaci, inteligencja, filmy generowane na podstawie naszych działań do tego także wolność i wielkie tereny, do przejścia kilometry i jeszcze więcej! Starsza epoka gier w dzisiejszych dziejach jest nie do pomyślenia. Trudno jest sobie wyobrazić nam jak wyglądały gry 5 czy 10 lat temu…różnice są spore, a my wiele nie możemy zrobić by temu zaradzić, może chyba tylko tyle, że już zmusić się do tej niższej jakości gier. Bo nawet monitory HD same oferują dwa razy więcej niż standardowe, mimo, że jako tako są lepsze do gier, mi jak i innym nie wydaje się by tak było, każdą grę da się odpalić na każdym monitorze, w drugim jednak przypadku, tym z HD mamy więcej możliwości i to się bez wątpienia liczy.

  • Wpisy

  • Wkrótce światło dzienne ujrzy Grand Theft Auto IV - ciekaw jestem jak wyjdzie ten tytuł, ponoć grafika w tej grze ma być powalająca, ale ostatecznie na ten temat wypowiem się dopiero wtedy, kiedy będę miał okazję zagrać właśnie w tą grę i ciekawe cóż to takiego będzie. Ostatnio właśnie przesunięto premierę gry na 2 grudnia 2008 rok, ciekawe co to takiego będzie, czy szykuje się poważna rewolucja i należy się bać? Czas pokaże, tymczasem wszyscy oczekujemy na nowy wymiar rozrywki.